- cisza, spokój.
WYCIĄGI NARCIARSKIE w Wiśle znajdziesz TUTAJ.
BESKID ŚLĄSKI
Beskid Śląski jest jednym z najbardziej atrakcyjnych regionów turystycznych w Polsce. Posiada gęstą sieć szlaków pieszych i rowerowych, liczne wyciągi i trasy narciarskie, a także rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną. Najbardziej znane szczyty górskie to Skrzyczne (1257 m n.p.m.), Klimczok (1117 m n.p.m.), Barania Góra (1220 m n.p.m.), Czantoria Wielka (995 m n.p.m.), Równica (884 m n.p.m.), Stożek Wielki (978 m n.p.m.). Główne miejscowości turystyczne regionu to Szczyrk, Wisła, Ustroń oraz Brenna. Miasteczka cieszą się ogromną popularnością wśród miłośników pieszych wędrówek, turystyki rowerowej, kolarstwa górskiego i sportów zimowych. W Beskid Śląski przyjechać warto zarówno latem, jak i zimą, na weekend lub na urlop, we dwoje lub w większym gronie. Liczne atrakcje regionu sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
WISŁA
Wypoczynek w Wiśle stanowi wspaniałą propozycję dla wszystkich miłośników turystyki pieszej. W okolicach miasteczka wytyczono dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych i spacerowych. Trasy te w dużej mierze biegną grzbietami górskimi, zapewniając wędrowcom malownicze widoki. Wisła jest też świetnym miejscem dla sympatyków kolarstwa górskiego. Chociaż nie ma tutaj wielu tras stricte rowerowych, do jazdy na rowerze z powodzeniem wykorzystywać można szlaki turystyczne i spacerowe. Pokonywanie na rowerze górskich szlaków pieszych wymaga oczywiście przyzwoitej kondycji i pewnych umiejętności technicznych, ale można też znaleźć kilka tras, z którymi poradzą sobie mniej wprawni rowerzyści (np. czerwony szlak rowerowy). W sezonie zimowym miasteczko staje się prawdziwą mekką narciarzy i snowboardzistów. W okolicy znajduje się ponad 20 wyciągów narciarskich oraz kilkanaście tras zjazdowych. Wisła dysponuje też trzema skoczniami narciarskimi. Miasteczko posiada bogate zaplecze sportowo - rekreacyjne. Turyści i wczasowicze korzystać mogą z basenów kąpielowych (odkrytych i krytych), kortów tenisowych, boisk sportowych, siłowni, fitness klubów, wypożyczalni sprzętu sportowego (m.in. rowerów, quadów oraz nart). Wisła dysponuje rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Centrum miasteczka pełne jest barów, pubów, kawiarni, restauracji i ogródków piwnych. Nie brakuje oczywiście popularnych gospod i karczm góralskich.
IMPREZY CYKLICZNE
Wśród imprez wiślańskich, których nie można przegapić są:
TRASY TURYSTYCZNE:
Wielka Czantoria - Przełęcz Kubalonka
(fragment Głównego Szlaku Beskidzkiego)
Cel wycieczki: Wielka Czantoria, Stożek Wielki, Przełęcz Kubalonka
Początek trasy: Ustroń Polana PKS, PKP
Koniec trasy: Przełęcz Kubalonka PKS
Trasa: szlak czerwony - Główny Szak Beskidzki im. K. Sosnowskiego
Ustroń Polana - Wielka Czantoria (1 h 45 min)
Wielka Czantoria - Stożek Wielki (3 h)
Stożek Wielki - Przełęcz Kubalonka (2 h)
Atrakcje: przepiękne krajobrazy, ciekawe skałki, klimatyczne schroniska, góralskie karczmy, zabytkowy kościółek na Kubalonce
Trzy Kopce Wiślańskie
Cel wycieczki: Trzy Kopce Wiślańskie (810 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Uzdrowisko (PKP)
Koniec trasy: Wisła Gościejów (PKS)
Wejście: szlak żółty (1 h 30 min)
Zejście: szlak żółty (30 min ) + szlak zielony (1 h)
Soszów Wielki przez Przełęcz Beskidek
Cel wycieczki: Soszów Wielki (886 m n.p.m.) przez Przełęcz Beskidek
Początek trasy: Wisła Uzdrowisko (PKP)
Koniec trasy: Wisła Uzdrowisko (PKP)
Wejście: szlak niebieski (1 h) + czarny (45 min) + czerwony (45 min)
Zejście: szlak niebieski (1 h 45 min)
Wycieczka na Stożek Wielki, Stożek Mały oraz Cieślar
Cel wycieczki: Stożek Wielki (978 m n.p.m.), Stożek Mały (843 m n.p.m.), Cieślar (918 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Oaza (PKS) lub Wisła Dziechcinka (PKP)
Koniec trasy: Wisła Oaza (PKS) lub Wisła Dziechcinka (PKP)
Wejście: szlak żółty (2 h 30 min) + szlak czerwony ze Stożka Wlk. na Cieślar (około 45 min)
Zejście: szlak czerwony (około 15 min) + szlak żółty (30 min) + szlak niebieski (1 h 15 min)
Wyprawa na Baranią Górę i Polanę Przysłop
Cel wycieczki: Barania Góra (1220 m n.p.m.), Polana Przysłop
Początek trasy: Wisła Czarne Fojtula (PKS)
Koniec trasy: Wisła Czarne I (PKS)
Wejście: szlak niebieski (2 h 30 min)
Zejście: szlak czerwony (1 h) + szlak czarny (1 h 15 min)
Wycieczka na Przełęcz Kubalonkę przez Przełęcz Szarculę
Cel wycieczki: Przełęcz Kubalonka (761 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Głębce (PKP)
Koniec trasy: Wisła Nowa Osada (Dom Turysty PTTK "Nad Zaporą")
Wejście: szlak żółty (1 h 20 min) + szlak czerwony (15 min)
Zejście: szlak zielony (1 h 15 min)
Na Kiczory przez Stożek Wielki
Cel wycieczki: Stożek Wielki (978 m n.p.m), Kiczory (990 m n.p.m.)
Początek trasy: Wisła Głębce (PKP)
Koniec trasy: Wisła Głębce PKP
Wejście: szlak zielony (1 h 45 min na Stożek Wielki + 30 min na Kiczory)
Zejście: szlak czerwony (15 min) + szlak niebieski (1 h)
ATRAKCJE - ZABYTKI, KTÓRE WARTO ZOBACZYĆ:
-
Zameczek Prezydenta RP
W 1906 r. w tzw. Zadnim Groniu arcyksiąże Fryderyk Habsburg wystawił "myśliwski zameczek". Była to budowla w karpackim stylu z apartamentem dla arcyksiążęcej rodziny i licznymi pokojami dla ich gości. Zameczek wykorzystywano podczas polowań. W 1927 r. Siedziba Habsburgów spłoneła, a w jej miejscu wybudowano 1930 r. nowoczesną rezydencję dla prezydenta Rzeczpospolitej Ignacego Mościckiego.
W skład Zamku, oprócz właściwej rezydencji, wchodzi również Zamek Dolny, funkcjonujący od początku jako budynek gospodarczy oraz drewniana kaplica p.w. św. Jadwigi Śląskiej, która powstała przed budową rezydencji, w 1909 roku. Powyżej Zamku znajduje się drewniana kaplica p. w. św. Jadwigi Śląskiej z 1909 roku. Została zbudowana z inicjatywy arcyksięcia Fryderyka Habsburga, niedaleko drewnianego zameczku myśliwskiego (niezachowany). W latach trzydziestych XX wieku Zamek Prezydenta RP, jako gmach reprezentacyjny przeznaczony dla najwyższych władz państwa, wszedł w rejestr takich obiektów jak m.in. Wawel w Krakowie, Zamek i Łazienki Królewskie w warszawie, pałacyk myśliwski w Spale, pałac w Białowieży czy zamek w Poznaniu. Zwiedzanie Rezydencji i Kaplicy jest bezpłatne, odbywa się w zorganizowanych grupach do 20 osób z przewodnikiem. Wnętrza zamku, Kaplicy oraz ekspozycje wystawowe można oglądać od środy do soboty w godzinach od 11.00 do 16.00.
-
Muzeum Beskidzkie im. A. Podżorskiego- Muzeum mieści się w budynku dawnej karczmy, pochodzącym z roku 1794. Karczma pełniła funkcję schronienia dla wiernych przybywających na nabożeństwa z odległych miejsc oraz dla dzieci przychodzących do ewangelickiej szkoły.Wiślańskie muzeum ma cztery działy:etnograficzny,fotografii,historyczny i sztuki.Stałą wystawę stanowią eksponaty obrazujące podstawowe dziedziny życia, kultury i twórczości górali Beskidu Śląskiego.
-
Chałupa "U Niedźwiedzia"
W drewnianej chałupie z 1891 roku, bedącej niegdyś siedzibą szkoły, mieści się obecnie Stowarzyszenie "Grupa Twórców Wiślanie" oraz Galeria "U Niedźwiedzia".
W galerii podziwiać można prace artystów - amatorów mieszkających w Wiśle lub z nią związanych, uprawiających różne formy działalności artystycznej. Ekspozycje obejmują malarstwo na szkle, malarstwo olejne, akwarelowe, pastele, grafikę, rzeźbę, płaskorzeźbę, wypalanki na drewnie, pisanki, gobeliny, poezję i wiele innych.
Niektórzy twórcy kontynuują tradycje miejscowe, a inni wprowadzają nowe techniki i własną tematykę. Galeria "U Niedźwiedzia" czynna jest codziennie, od 10.00 do 16.00.
-
Wiślański Amfiteatr znajduje się w centrum Wisły, tuż przy deptaku wiodącym wzdłuż rzeki. Obiekt jest estetyczny i zadbany, a w jego sąsiedztwie znajdują się liczne punkty gastronomiczne. W wiślańskim amfiteatrze odbywają są różnego rodzaju biesiady, występy i pokazy. Imprezy cieszą się dużym zainteresowaniem i stanowią dodatkową atrakcję miasteczka.
-
Jezioro Czerniańskie
Pod koniec lat sześćdziesiątych postanowiono spiętrzyć wody obydwu Wisełek, tak aby powstały zbiornik był rezerwą wody pitnej dla coraz liczniejszych ośrodków wczasowych. Budowa zapory trwała 5 lat. W 1973 roku nastąpiło pierwsze napełnienie zbiornika. Obecnie zapora, ma wysokość 30 m, powierzchnia zbiornika wynosi 30 ha zaś jego pojemność 4.941.000 m3. Zbiornik prócz swych funkcjonalnych właściwości, stał się malowniczym elementem krajobrazu beskidzkiego (polecamy na romantyczne wieczorne spacery - zapora jest oświetlona!).
-
Skocznia Narciarska im. Adama Małysza
Skocznia powstała w 1993 r. i była kilka razy modernizowana. Dziś Skocznia imienia Adama Małysza jest dumą Wisły. Prócz tytułu drugiej największej skoczni w Polsce, jest to jedyny na świecie obiekt, pod którym w tunelu przebiega trasa samochodowa. Na skocznię można wyjechać wygodnym wyciągiem krzesełkowym i rozkoszować się zapierającym dech w piersiach widokiem okolicy. Na samej górze, w budynku, w którym przygotowują się do skoków zawodnicy, można odpocząć w małej kawiarence, w której zostały zgromadzone pamiątki i zdjęcia związane ze skokami narciarskimi.